Korzyści z legalizacji hazardu w krajach rozwiniętych

Hazard jest bardzo popularną i, co najważniejsze, dochodową atrakcją turystyczną. Chociaż szczerze mówiąc, nawet jeśli w kraju nie rozwija się turystyka hazardowa, kasyna online i offline generują spore zyski z klientów lokalnych. Mimo to w wielu krajach świata uprawianie hazardu jest nielegalne. Dziś spróbujemy wyjaśnić, jakie korzyści z funkcjonowania kasyn online czerpią kraje rozwinięte.

Historia legalizacji kasyn

Pierwsze akty prawne legalizujące kasyna uchwalono jeszcze w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Ta branża została także zalegalizowana w Stanach Zjednoczonych podczas kryzysu gospodarczego lat 30., znanego jako „Wielki Kryzys”. Legalizacja kasyn i loterii była napędzana potrzebą pieniędzy pochodzących z podatków i tworzenia nowych miejsc pracy. 

Od tego czasu Stany Zjednoczone na poziomie poszczególnych stanów jeszcze nie jeden raz tworzyły akty prawne, legalizujące kasyna online i tym samym przyczyniające się do zwiększenia zysków z podatków. O efektywności takich działań świadczą dane statystyczne: W 2010 roku 5 mld USD podatków pochodziło z 11 stanów, które zalegalizowały hazard. 

Ile tak naprawdę zarabiają kasyna online i offline?

Większość kasyn woli nie publikować informacji o swoich zyskach, jednak te największe wzbudzają tak duże zainteresowanie wśród obywateli, że są po prostu zmuszone do udostępnienia takich danych. Dodatkowo rentowność działania kasyn oceniają eksperci. Zdaniem tych ostatnich światowe zyski z działalności branży hazardowej w 2019 r. przekroczyły 150 mld USD rocznie. Największe kasyna w Las Vegas mogą zarobić nawet 14 mld USD w ciągu roku, a jednocześnie oferują wiele dobrze płatnych miejsc pracy. 

Każdego roku cztery kasyna w Monako zarabiają około 200 mln EUR, zatrudniając ponad 1300 mieszkańców miasta. Udział branży hazardowej w gospodarce kraju jest nieznaczny (nieco ponad 6% PKB), ale lwia część dochodów jest związana z obsługą klientów kasyn – zarówno w miejscach obstawiania zakładów, jak i wypoczynku.

Legalizacja gier hazardowych: do jakich zmian może się przyczynić?

Pomimo faktu, że największe gospodarki świata czerpią ogromne zyski z działalności kasyn, gry hazardowe nadal są zabronione w wielu krajach. Zdaniem ekspertów likwidacja ograniczeń może przyczynić się do:

  • wyjścia biznesu hazardowego z szarej strefy, co spowoduje wzrost PKB o 3-9%;
  • likwidacji nielegalnych domów hazardowych, w których obywatele tracą swoje pieniądze;
  • obniżenia poziomu uzależnienia obywateli od gier hazardowych i wzrostu wydajności ich pracy;
  • tworzenia nowych miejsc pracy zarówno dla wykwalifikowanego, jak i niewykwalifikowanego personelu;
  • przyciągnięcia do kraju turystów zainteresowanych grami hazardowymi, co przyczyni się także do rozwoju turystyki i gospodarki usługowej na poziomie regionalnym;
  • rozwoju technologii związanych z obsługą graczy i zapewnieniem im bezpieczeństwa.

Legalizacja branży hazardowej jest jednym z elementów liberalizacji działalności przedsiębiorczej. Taka reforma także jest ważna, jak reforma skierowana na tworzenie rynku ziemi i przeprowadzenie  prywatyzacji na dużą skalę, co razem składa się na tworzenie liberalnego i stabilnego systemu gospodarczego. 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *